Kala ja Banaan

Juba 10 minutit enne kella 12 levib kala-praadimise lõhn igasse São Tomé ja Príncipe arhipelaagi otsa ja kutsub lõunatama. Peixe e Banana ehk Kala ja Banaan on selle rikkaliku kultuuri- ja looduspärandiga Hiiumaast veidi suurema Lääne-Aafrika saare-riigi kõige tüüpilisem, iga-päevane roog. Peale juba nimetatud osiste on täiuslikust lõunast veel puudu vaid midagi salatiks ning picante ehk tšilliga segatud palmiõli, et kala São Tomé kombe-kohaselt maitsestada.

Peixe e Banana

Kuigi viimastel päevadel on tunne siin Tallinna korteris kevadine, siis ei salatit ega picantet mul siiski käepärast pole ning praen eestimaise siiakala kõrvale hoopis porgandit, küüslauku, ning ingveriga Shimeji seeni, mis annavad Aafrika roale juurde Aasia-pärase värske umami-meki. Banaanile lisan kastmeks kreeka jogurtit.

Peixe e Banana

Kui São Tomé tooted oleks meil müügil, siis praetud banaani asemel sobib kala kõrvale hästi ka küpsetatud leivapuu vili fruta-pão või minu lemmik banana pontada ehk juba pool-küps banaan, mis tavalisest magusam. Banaani võib valmistada eri moel, grillides ja praadides aga ka keetes, mis juhul meenutab see pigem kartulit.

Kaladest kõige tavalisem on Peixe Andala ehk ahvenaliste hulka kuuluv Atlandi Purikala, ka lendkala Peixe Voador, Concon, Vermelho, Cherne, Peixe Azeite, Bonito ning paljud teised Eesti-keelde tõlkimatud kala-liigid ei ole São Tomél haruldased.

Deus É Grande

Parim jook toidu kõrvale on palmivein vinho de palma, mille kogumisega tegelevad mehed metsas juba varajasel hommikul, kui veel nii palav ei ole. Iga piirkonna elanikud kinnitavad uhkusega justkui ühest suust, et just nende vein on parim! Palmivein ei ole kange ja jahutab janu umbes nagu kääritatud kasemahl. Mida värskem, seda magusam! Hiljem juues on suhkur aga juba alkoholiks muutunud. Kasega võrreldes on veini kättesaamine raskem. Ronida tuleb puu otsa ning teha auk umbes sellele kõrgusele, kus palmilehed peale algavad. Kuid tulemus on seda väärt.

Lõuna lõpetamiseks sobib hästi São Tomé öko-ubadest espresso-kohv ning magustoiduks mõni viil magusat papaiat.

Ekspress.

Back to Index