· Eesti Keeles

Mikrorajoon

Mikrorajoon. See Tartu oma. Kukemelk ja gäng laiavad Anneka juures. Väike poiss itsitab, Kukemelk irvitab. Da gäng on kaugemal ja ülemast austusest lausa vait.

Anneka ajaloos on see kindlasti esimene kord.

Võib arvata, et terves Annelinnas või vähemalt siinpool silda asetseval maatükil pole kunagi midagi taolist juhtunud. Teisel pool, seal kus suured autod sõidavad ja suured poisid mängivad, seal juhtub muidugi igasuguseid asju.

Aga ega too ei lähe arvesse, too on geto kant, arvab gäng üksmeelselt. „Yai! Iist said iz the bez said!“ karjuvad nad. „Mezz vit da bezt, sai laik te rest“ skandreerib Kukemelk ja surub kivi mutta. Väikese poisi irve on taandunud tavapäraseks ülbuseks.

„Yai, yai, yai“ laulab ta koos gängiga, kuid peidab kivi taskusse. „Suveniiriks,“ lausub ta veidi närviliselt ning sülitab. Kamp koguneb lähemale. Nemadki sülitavad. Kukemelk avab püksiluku ja kuseb. Kusevad teisedki.

12 poissi sorina saatel lahkub väike poiss. Ta nägu on grimass. Ja ta jookseb. Kivi kukub lahtisest jopetaskust. Veereb mööda nõlva alla. Kaob jõkke. Vesi peseb vere.


Tänavalapsed

Jaanuar 22, 2003

Tänavalapsed - see on praegusel ajal populaarne teema. Meie jaoks kuum, tänavalaste jaoks kurb, vägagi kurb. Ega ju keegi taha oma elu alustada tänavalt. Juba väiksena käituda ja mõelda täiskasvanuna. Saada varases nooruses kätte valusad õppetunnid elult. Need lapsed õpivad elama tänaval.

Tänavale sattumine

Põhjus on tavaliselt üks - kodu, kõik saab alguse kodust. Ütlus "minu kodu on minu kindlus" ei pea tänavalaste puhul paika. Nende kohta võiks öelda suisa vastupidist. Kõige tavalisemaks süzeeks on vanemate liigne alkoholilembus. Põhjuseks võib olla ka teismelistele omased kapriisid ja tahtmine omada kõike kõige paremat.

Enamik tänavalapsi on vanuses 5-13 aastat, koolieelikutest noorukiteni. See vanus ei ole kindlasti piisav endaga hakkama saamiseks, enda eest vastutamiseks. Arvamus, et lapsed pakivad asjad ja lähevad lihtsalt minema, on vale. Tõsi on küll see, et nad hoiavad nii palju kui võimalik kodust eemale. Lahkuvad hommikul vara ja saabuvad hilisõhtul.

Tulevik

Kõige tavalisem ja enam levinud variant on kuritegelik suund. Nagu öeldakse, et ratas läheb käima. Laps varastab korra, võib-olla kaks, vahele ei jää , varastab veel ja aina rohkem. Varsti jääb vahele. Esimene kord pääseb kergelt, paari korra pärast ei ole pääsemine enam nii lihtne. Satub kuritegelike inimeste õppeasutusse ja sealt on juba raske välja rabeleda.

Kui tänavalaps tahab, et teda aidatakse, on seda loomulikult võimalik teha. On vastavad projektid, kus tegeldakse tänava-lastega, mis aitavad neil jalad alla saada. On tänavalapsi, kes rabelevad oma halvast ja raskest olukorrast välja. Nad ei ole küll enamuses, kuid neid on siiski.

Sotsiaalhoolekanne püüab ennetada laste tänavale sattumist. Sotsiaalhoolekandele tuleb teatada, kui on märgatud kas koolis või teiste poolt teatavat probleemi. Esiteks püüab see asutus leida lahenduse probleemile. Juhul, kui sellest ei piisa, toimetatakse laps pärast paberite täitmist lastekodusse.

Tänavalaste arv
Üks lastekaitsespetsialist on öelnud, et tänavalapsed on Tallinnas. Tartus aga on lapsed tänaval. Tegelikud andmed tänavalaste arvust puuduvad, õigupoolest on neid andmeid üsna raske saada.

Back to Index