· Green

Wê — Eesti

Wê on seeria lühifilme, mis jõuab Sinu taskusse iOS rakendusena. Sõna “Wê” tähendab São Tomé keeles “silma”, “vaatama” või “nägema”.

Kris Haamer on HAAM—GEN—Z brändi loovjuht, mille eesmärk on luua sisukat meelelahutust digitaalselt sündinud, globaalselt mõtlevale põlvkonnale.

***

***

“See oli maagiline hetk. Kunstiajaloo õpetaja kustutas tule ja me võtsime põrandale laotatud patjadel mugavalt istet. Seinal helendas projektorivihus kellegi Vana-Kreeklase Ptolemaiose portree. Sosinad vaibusid ja õpetaja alustas rääkimist. Pilt väreles mu ees ja tundsin kuidas minu ettekujutusvõime transpordib mind maali-tagusesse maailma, osa saama astronoomi uskumatutest seiklustest tähtede avastamisel. Õpetaja vaikne jutt tõi pildi tegelaskuju ellu ja tema lugu sööbis minu mällu igaveseks.

Sama olen kogenud kunstimuuseumites, kus mulle lapsest peale käia on meeldinud. Lugusid kuulates mõistsin, et veel enam kui kunst, paeluvad mind lood, mida maalide tegelaskujude kohta jutustatakse. Nagu kunstiajaloo õpetaja klassiruumis või hääl muuseumi kõrvalappides. See oli Heureka moment. Sain aru, et kui äratame inimesed lõuendil ellu, kogeme maale uuel moel, võime maalide sisu peale sügavamalt mõelda ja neist õppida.”

— Kris Haamer

Sündis Wê.

Loodan, et Wê filme saab olema palju, lavastatud erinevate režissööride poolt üle maailma. Esimesed filmid "Elsa Figueira", "Armastus Üheks Päevaks", "Minu Sõber Ragulka" ja "Xelele" leiavad aset São Tomé saarel.

***

São Tomé saare kaart

São Tomé saar

Planeedi Maa südames, 0-meridiaani ja ekvaatori ristumiskohal, kohtame 14 miljonit aastat vana vulkaanilist saart, mis ei ole kunagi olnud ühegi kontinendi osa.

See saar on Hiiumaa-suurune, tema keskel kõrgumas 2-kilomeetrine Pico de São Tomé mägi, ümbritsetud ürgsest Ôbo vihmametsast, mis on oma eraldatuse tõttu üks olulisemaid endeemilise liigirikkuse tulipunkte maailmas. São Tomé looduse unikaalsuse mõistmiseks soovitan vaatada California Teaduste Instituudi bioloogi Bob Drewesi TEDx kõne.

Nii nagu saar, on ka Wê mitmekesine. Esimene peatükk keskendub puutumata looduse väärtustamisele. Järgnevad kolm räägivad koduvägivallast, armastusest, mis võidab kõik, ja loovusest, mis saab üle igast takistusest. Seda rikaste ja vaeste hulgas, maal ja linnas. Universaalsed lood jutustatud läbi Alex-Keller Fonseca ja Catita Diase maalides sündinud tegelaskujude.

Mina Ja Minu Sõber Ragulka

Mina Ja Minu Sõber Ragulka

Alex-Keller Fonseca maal "Ragulka", mis inspireeris "Gilbero Ceita" loo "Mina Ja Minu Sõber Ragulka".

1

1º Peatükk: — Gil Neves on 13-aastane poiss, kel tuleb ette võtta valik vihmametsas ringi luusimise, kaasas tema ainus sõber ragulka, ja korralikult koolis käimise vahel, nagu ema seda talle sooviks. Ühel päeval metsas hulkudes kohtub Gil ornitoloogiga, kes leidmaks endeemilisi liike sügavamates Ôbo nurkades, asutab ennast teekonnale paksu metsa sisse, otsingule, kuhu Gil otsustab kaasa minna. Mis saab edasi ja kuidas sõprus linnuteadlasega Gili mõjutab, näeme filmis. Peaosades Paulo Jorge Neves kui "Gil" ja Vivalda Prazeres kui poisi ema ning Ito Veiga kui linnuteadlane. Loo kirjutas Gilberto Ceita. Muusika kirjutab Guilherme de Carvalho (vaata tema TEDxSãoTomé esinemist). [Seiklus]

Armastus Üheks Päevaks

Armastus Üheks Päevaks

Alex-Keller Fonseca maal "Teenager Mãe II", mis inspireeris "Edneyse Coelho" loo "Armastus Üheks Päevaks".

2

2º Peatükk: — Mariana Lopes armub valesse poissi ning peab nüüd tegelema selle tagajärgedega. Ta on 17-aastane, hea õpilane, vanemate poolt armastatud ja teiste poolt hinnatud. Ühel päeval matemaatika tunnis saab ta ootamatu armastuskirja tundmatult austajalt. Kes on see austaja, mis on tema plaanid ja kas ta on tõesti see, kellena end esitleb, näeme filmis. Kõrvalrollides sõbranna Sicilia, poisid Miguel ja Bento ning Mariana ema ja isa. Põhineb Alex Keller Fonseca maalil. Loo kirjutas Edneyse Coelho. [Draama]

Mariana tegelaskuju stiil Katya Silva 2014. a. moekollektsioonist.

Elsa Figueira

Elsa Figueira

Catita Diase maal "Koduvägivald", mis inspireeris "Percio Silva" loo "Elsa Figueira".

3

3º Peatükk: — Elsa Figueira on noor naine, kes võitleb oma abikaasa vägivalla vastu ning üritab leida endas julgust anda politseisse mees, keda ta armastab, kuid kes on julm ja kontrolliv. Põhineb Catita Diase maalil. Peategelased Regina Fereira kui Elsa, ning Dom Pedro, keda mängib Valeri Andre Menezes. Loo kirjutas Percio Silva. Muusika: PEKAGBOOM. [Draama]

"Ma kannatan vaikselt, teen kõik, et Sulle meele järele olla ja Sa vastad vaid vägivallaga." — Fraas filmimuusikast

Xelele

Xelele

Alex-Keller Fonseca maal "Tsensuur", mis inspireeris loo "Xelele".

4

4º Peatükk: — Alex-Keller Fonseca ja Catita Dias, maalikunstnikud kelle töödel põhinevad ülejäänud Wê lood, ning nende kunstnikest sõbrad Dio Lima, Olie Ribeiro, Jesus Quaresma, Leonel Varela jt. jalutavad São Tomé tänavatel ning kujutlevad, milline see saar võiks olla. Põhineb Alex Keller Fonseca maalil. Loo kirjutasid Kris Haamer ja Alex Keller Fonseca. [Dokumentaal Maagilise Realismiga]

“Minu elu on mõtted, mis ringlevad minu meeltes. Läbi oma maalide väljendan Aafrika Ema igapäevast elu ja taassündi. Koos kõigi oma kannatuste ja ebakindlusega, mille traditsioonid taassünnivad maailma laste kaudu.” — Alex-Keller Fonseca

*****

Lugude Kirjutamine

Kui soovid Wê käsikirja lugeda või kommenteerida, kirjuta meile!

Ajaliselt esimese Wê loo kirjutamine, mis keskendub Alex-Keller Fonseca tegelaskujule põhinedes tema autoportreel “Sinine” sai alguse juba 2010. aastal.

Järgnevate lugude kirjutamine algas 2013. aasta suvel. Noored kirjanikud Gilberto Ceita "Mina Ja Minu Sõber Ragulka" ja Edneyse Coelho "Armastus Üheks Päevaks" võitsid Wê stsenaariumi kirjutamisvõistluse ning muusik PEKAGBOOM, kes kirjutas oma pärisnime Percio Silva all loo "Koduvägivald". Pildil mina ja Gilberto Ceita pärast auhindade kättejagamist.

> *

"Mina Ja Minu Sõber Ragulka": Kui Gil metsast tagasi tuleb, ei ole ta enam sihitu — ta tahab bioloogiat õppida, et lindudest paremini aru saada. Poisi muutus filmi jooksul võib olla inspiratsiooniks teistele temavanustele lastele. Teadlase roll Ragulka-loos on innustada ka täiskasvanuid loodust ja linde väärtustama ning liigirikkusest hoolima. Seda rolli mängib linnupüüdja Ito Veiga, kes on koos teadlastega viimased 20 aasta koostööd teinud ning tunneb hästi linnuliike ja metsa.

Octávio Veiga

Octávio Veiga tennise-võrgu laadse püünisega linde püüdmas, et võtta neilt vereproov ja kinnitada jala külge andur.

Wê jaoks sobivate maalide valimiseks ja nende põhjal heade lugude kirjutamiseks tegime väga palju eeltööd. Pildil noored kirjanikud Sofia Santos, Edneyse Coelho, Marlucy Bandeira, Gilberto Ceita, Wilme Dias, maalikunstnik Dio Lima külastamas Angolarese linnas Nelito Pereirat, et teda kunsti teemal intervjueerida. Kaamera taga Akaisa Borges.

Olles 2012. a. kevadel filmistsenaariumite loomise meistri-klassis Lusófona ülikoolis Lissabonis, sain inspiratsiooni kasutada sama formaati ka Wê lugude loomisel. Lusófonas olime 8 inimest ühes ruumis ja Gonçalo Galvão Teles küsis igaühelt meist raskeid küsimusi meie lugude kohta — selgitamaks välja filmi tegelaskujude iseloom, soovid ja vajadused. Töötuba toimus iga teisipäeva õhtul — ja igal pühapäeval pidime esitama käsikirja viimase versiooni teistele õpilastele läbi lugemiseks. See oli mõjus kogemus ja andis mõtte luua Wê lugude kirjutamise grupp.

Järgmine samm on luua storyboardid, mis visualiseerivad iga peatüki tegelaskujud, stseenide asukohad ning loo dramaatilise kaare. Alumisel pildil storyboardide loomise eest vastutav kunstnik Will Ferlack.

Näitlejad

Gil Nevese — "Mina Ja Minu Sõber Ragulka" — tegelaskuju leidmiseks viisime läbi castingu, kus osalesid 30 poissi paikadest üle riigi. Alumisel pildil osa võitnud Paulo Jorge Neves koos ema rolli mängiva kohaliku telestaari Vivalda Prazeresega.

Dom Pedro ja Elsa Figueira — "Koduvägivald" — plahvatuslikesse rollidesse proovisime mitmeid erinevaid näitlejaid, kuni leidsime, et Regina Fereira ja Valeri Menezes toimivad hästi koos. Alumisel pildil fännide poolt ümbritsetud näitlejad Angolarese linnas.

Meeskond

Pildil mina ja Alex-Keller Fonseca, Wê projekti pea-süüdlased.

Wê produtsendid on Kris Haamer, Katya Aragão ja Ajala Carvalho. Eri rollides on Wê juures töötanud 36 inimest.

Stiili eest vastutavad Katya Silva, Roselyn Silva, Tiamo Veloso ning nende abiline Cintya Gracias; makeup effekte loob Mery Pinto. Lood kirjutasid Kris Haamer ja Alex-Keller Fonseca, Percio Silva, Gilberto Ceita ja Edneyse Coelho. Lugudele andsid tagasisidet Sofia Santos, Akaisa Borges, Wilme Dias ja Marlucy Bandeira. Lugude vastavusele São Tomé kultuuriga aitavad kaasa uurijad Dulcineia Barros ja Ismaël Sequeira. Tehniline kaamera-meeskond on Elzo Trovoada ja Erikson Barroso. Lisa-materjali Portugalis on filminud Paulo Garcia, Bruno Gonçalves, Pedro Resende. Esimese montaazi analüüsi ja treileri teinud Claudia Silvestre. Castingu korraldanud Fatima Almeida. Produktsiooni sekretär on Daena Neto. Alumisel pildil näitlejad ning osa "Koduvägivalla" meeskonnast.

Wê meeskonna liikmed Edneyse Coelho, Elzo Trovoada, Alex-Keller Fonseca, Percio Silva ja Roselyn Silva räägivad mida Wê nende jaoks tähendab ja miks maalide jutustatud lood olulised on.

Miks Seda Teha?

  1. Wê võib inspireerida nagu TEDx ja meelitada maalikunstini uut publikut. Kui äppi saadab edu, siis võime filme ja maale galeriides esitleda.

  2. Wê annab võimaluse loovinimestele teha koostööd, et oma talenti maailma ette tuua. Noore rezissöörina tundsin noore kunstniku Alex-Keller Fonseca loos ära oma enda unistused. Üks loov idee leiab väljendust mitmetes eri vormides, inspiratsioon kandub ühest meediumist teise ja ühelt inimeselt teisele, ühest kultuurist teise. Ja tänases võrgustunud maailmas saavad väikesed pühendatud meeskonnad kasutada oma rõõmsameelset optimismi, et ületada takistusi ja lõpuks viia oma tooted maailma-turule.

  3. Eesti saab olla võrdne partner väikestele riikidele. Me ei vaata teistele ülevalt alla nagu seda teevad suurriigid, sest me ise kogeme väike olemist iga päev. Kui Eestil on midagi õpetada, siis on see suhtumine. Me oleme küllalt kergesti üle saanud sovjetliku ajaloo koledustest, mitte neid küll unustades, vaid pragmaatilisel ja optimisklikult alati pilku tulevikus hoides.

Vaatajate Meelitamine

Paljudele inimestele üle maailma on São Tomé kultuurist sama ükskõik kui Võru keelest. Kuid maailmas on olemas kirglik grupp São Tomé diaspoorasid, kes seisavad kikivarvastel, et näha Wê filmi São Tomé televisioonis. Digitaalne levitamine läbi Apple App Store annab võimaluse filmi vaadata eri keeltes ja riikides üle maailma, et leida globaalne niši-vaatajaskond, kes naudib maalikunsti.

iPad App

Filmist inspireeritud Pop-up raamat Brasiilias.

Wê tegemise kohta saab rohkem infot filmi veebist. Pildil kodulehe varane versioon, mis keskendus ainult Alex-Keller Fonseca peatükile "Sinine". Tänaseks on lisandunud 3 peatükki "Mina ja Minu Sõber Ragulka", "Armastus Üheks Päevaks" ja "Koduvägivald".

Wê Rahastamine

Mul on hea meel, et isiklikult olen saanud nendesse mõtetesse investeerida 25.000 Eurot ning et projekti on toetanud 10.000 Euroga mitmed Eesti eduloo taga seisvad inimesed.

Meie eesmärk on Wê vaatajate ette tuua 2015. aastal. Kõigi nelja peatüki vaatajate ette toomiseks tõstame kokku lisaks 50.000 Eurot. See teeb ühe 20-minutilise peatüki hinnaks keskmiselt 20.000 Eurot ehk 1000 Eurot minuti kohta.

Raha kulutame projekti juures töötava São Tomé meeskonna ja näitlejate töö tasustamiseks, nende transpordi, lendude, majutuse, toidu ja muude ettearvamatute kulutuste nagu hilinemised, haigestumised, lõhkevad kummid, mudasse kinni jäävad autod jms katmiseks, vajaliku filmitehnika hankimiseks, iOS rakenduse arendamiseks, heli ja video monteerimiseks, autoriõiguste ja originaalmeedia loomise tasudeks, muusika, arhiivimaterjalide kasutuse õiguste ostmiseks, turundusmaterjalide disainimiseks, ning projekti turustamiseks festivalidel ja Internetis.

Täpse eelarve lugemiseks anna oma huvist teada!

Loodan, et Wê pakub põnevust ning otsustad aidata Wê vaatajate ette tuua. Olen tänulik kõigile inimestele, kes on Wê valmimisse juba oma panuse andnud: perekonnale, kes on minusse uskunud, mentoritele, kes on mulle nõu andnud, rahastuspartneritele, kes on projekti toetanud, kunstnikele, kes filmis osalevad ning kellele olen filmi valmimist lubanud, näitlejatele, ning noortele kirjanikele ja meeskonnale, kes on mul aidanud Wê käsikirja kirjutada, produtseerida ja visiooni realiseerida.

Kutse Tegudele

Kui arvad, et ülalkirjeldatul on väärtus, siis siin on avatud kutse aidata see projekt lõpuni viia. Oleme kokku pannud kogu info, mida oleme pidanud huvitavaks ja vajalikuks. Meile võib kirjutada 24/7, et kõigile võimalike küsimustele vastuseid saada. Kahjuks ei ole São Tomé ja Eesti vahel telefoniühendust. Kirjuta kris@haam.co

See ei ole nii suur raha. Aga see on nii suur mõte. Teeme ära!

Kris Haamer & Wê Antoloogia meeskond

***

EnglishPortuguês (Portugal)Português (São Tomé e Príncipe)Português (Angola)Português (Brasil)在中國Bahasa MelayuDeutschFrançaisItalianoEspañolSuomiSvenskaNederlandsDanskNorskÍslenska

Back to Index